Baharın gelişini ve yılın başlangıcını simgeleyen Nevruz Bayramı, Amasya Üniversitesinde “Doğanın Uyanışı, Nevruz ve Türk Dünyası Paneli ile Nevruz Şenliği” programı ile kutlandı.

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO iş birliği ile organize edilen etkinlik programında yer alan ‘Doğanın Uyanışı, Nevruz ve Türk Dünyası Panelinde, Prof. Dr. D. Duygu Kılıç, Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Ali Toraman, nevruz çiçeği, nevruzun anlamı, tarihsel gelişimi, Türk dünyasında nevruz konuları ele alındı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Kürkçü ve Prof. Dr. Halil Apaydın, Fakülte Dekanları, MYO Müdürleri, akademik-idari personelin katıldığı etkinlik programı panelin ardından Amasya Üniversitesi Rektörü Süleyman Elmacı’nın Nevruz ateşini yakması, ateş üstünden atlanması ve demirin dövülmesi ile devam etti. Program, halk oyunları gösterisi, geleneksel Türk oyunları yarışmaları, Müzik Kulübünün müzik şöleni ve nevruz aşı ikramı ile sona erdi.

Rektor Nevruz Atesten Atlama 1000X667

Nevruz 2

Nevruz 3

Nevruz 4