Hocalı Katliamını Unutmadık

      Diriliş Kulübü tarafından, "Hocalı Katliamını Unutmadık" başlıklı bir konferans düzenlendi. Panelde 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyetinin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesiyle sonuçlanan Hocalı Katliamı, Azerbaycan'dan gelen konukların anlatımıyla izleyiciyle paylaşıldı. Öğrencilerimiz programa yoğun ilgi gösterdi.

hocalı1

      Hocalı katliamının 25'inci yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen panele Hocalı Soykırımı Tanıtma Derneği Müdürü Dilber Soltanıva, Hocalı Sakini Akil Memmedov katıldılar. Programın moderatörlüğünü üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu bu faaliyetlerin düzenli olarak her yıl gerçekleştirilmesi hususunun altı çizerek; Türk gençliğinin bu ve benzeri katliamlara karşı uyanık olması istendi.

hocalı2

       Konuşmalarında ‘İki devlet tek millet’ şuurunun altını çizen Azeri konuşmacılar Hocalı Kasabasında Azeri resmî kaynaklarına göre 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişinin öldürüldüğünü 150 kişinin ise halen kayıp olduğunu söylediler.

hocalı3

      Konferans sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kemal Polat tarafından katkılarından dolayı katılımcılara teşekkür plaketi verildi.