Fen Edebiyat Fakültesi Sıfır Atık Yetki Belgesini Aldı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Bakanlığın vizyon projeleri arasında yer alan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında hazırladığı sıfır atık yönetim sitemi ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Temel Seviye “Sıfır Atık Yetki Belgesi” almaya hak kazandı.
Gerçekleştirilen Toplantıya Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil APAYDIN, Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin ALPASLAN, Dekanımız Prof. Dr. D. Duygu KILIÇ, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mustafa ŞAHİN, Doç. Dr. Emine ALDIRMAZ ile Fakülte Sekreterimiz Ayşe DEĞİRMENCİ katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil APAYDIN ile Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin ALPASLAN, Dekanımız Prof. Dr. D. Duygu KILIÇ’a Temel Seviye Sıfır Atık Yetki Belgesini teslim etti.
Dekanımız Prof. Dr. D. Duygu KILIÇ, konuşmasında “Fakültemiz, öğrencilerimiz ve personelimizle birlikte, ülkemizin milli ekonomisine katkı sağlamak, israfın önüne geçmek, çevresel risklerin azaltılması ve ayrıca çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde geliştirilmesine katkı sağlamak adına çalışmaların devam edeceğini” söyledi.
Sıfır Atık Komisyon Başkanı Çetin ALPASLAN ise “Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına alarak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş ve yaşanabilir bir dünya bırakma amacıyla başlatılan Sıfır Atık Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu bağlamda Amasya Üniversitesi bütün yerleşkelerinde sıfır atık çalışmalarını en iyi bir şekilde tamamlamaya çalışacaktır” dedi
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil APAYDIN; “Ülke çapında başlatılan sıfır atık projelerinin önemini vurgulayarak Amasya Üniversitesi bünyesinde yürütülen geri dönüşüm çalışmaları ile Sıfır Atık Koordinasyon Birimi tarafından yürütülen projelerden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kürkçü, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi; oluşan atıkların ise kaynağında ayrı ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması yönünde sürdürülebilir politikalar” yürütüldüğünün altını çizdi.

 

Sıfır Atık Belgesine Ulaşmak İçin tıklayınız

Sıfır Atık Yıllık Verilerine Ulaşmak İçin tıklayınız

 

Sıfır Atık (1)