21 Haziran 2002 tarihinde kuruluşu tamamlanan Fakültemiz 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında ilk öğrencilerini Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik bölümlerine almıştır.

Tüm öğrencilerimiz alanlarınca çıkan çalışmaları yakından takip edebilmek için ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalarda zorunluluk haline gelen İngilizceyi öğrenmek amacıyla İngilizce hazırlık sınıfına tabi tutulmuşlar ise de şu an isteğe bağlı olarak devam ettirilmektedir.

Fakültemiz öğrenci derslikleri fiziksel anlamda tamamlanmış olup, fen alanında öğrenci ve araştırma laboratuvarları kurulumunu önemli ölçüde tamamlamıştır. Donanımlı Fizik, Kimya ve Biyoloji laboratuvarlarının yanı sıra kütüphane ve okuma salonu da mevcuttur.

Fakültemizde Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde I. ve II. Öğretim, Matematik Bölümünde ise I. Öğretim lisans öğrenimi devam etmektedir. Ayrıca Fakültemizde Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Fizik, Matematik ve Biyoloji bölümlerinde yüksek lisans, Fizik, Biyoloji ve Tarih bölümlerinde ise doktora programlarında öğretim devam etmektedir.

Fakültemiz Biyoloji, Fizik ve Kimya bölümlerinde ise 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Lisans Tamamlama kapsamında öğrenci alımına başlanmıştır. Şu an Biyoloji Bölümü lisans tamamlamada öğretim aktif olarak devam etmektedir. Fakültemizde Sanat Tarihi Bölümünün açılması ve aktif hale getirilmesi talebimiz Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından uygun bulunmuştur.

2022 değerlendirme döneminde FEDEK tarafından ilk kez genel değerlendirmeleri yapılan Matematik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı (I. Öğretim) ve Türk Dili ve Edebiyatı (II. Öğretim) lisans programlarımız 21 Aralık 2022 - 30 Eylül 2025 tarihleri arasında 3 (üç) yıl süreyle “FEDEK Tarafından Akreditasyon Verilen Lisans Programı” listesinde yer almıştır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın "2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri" kapsamında 3 (üç) yıl süreyle geçerli Mekanda Erișebilirlik (Turuncu Bayrak) ödülü almıştır.

2009-2010 döneminde eğitim-öğretime başlayan Fen Edebiyat Fakültesi olarak Fakültemizin tanıtım çalışmalarının etkinleştirilmesi ve yaygınlaştırılması yoluyla bölümlerimizin lise mezunları tarafından tercih edilebilirliğini arttırmak, yenilikçi, girişimci analiz ve sentez yeteneği güçlü öğrenciler yetiştirmek toplumsal hizmetlere katkıda bulunmaya özen göstermek, mezun olacak öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası platformlarda yer almasını sağlamak ve bütün bunları geliştirmek, devamını sağlamak adına tüm akademik ve idari personellerimiz büyük bir özveriyle çalışmalarına devam etmektedir.