2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda fakültemiz öğretim üyesi Dr.Öğr.Üyesi Kürşat EFE Ankara Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmenleri, öğrencileri, Etimesgut İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yanında fakültemiz öğrencilerinin de katıldığı "Yunus Emre'de Türkçe" başlıklı söyleşiye katıldı.

Yunus Emre’nin eserleri, Türk diline katkılarını, Türk dilinin tarihi seyrindeki yeri hakkında bilgiler veren Efe, Yunus’un şiirlerinin gençlere ve tüm insanlığa neler öğütlediği üzerinde durdu. Yunus’un Oğuz Türkçesinin yazı dili hâline gelmesindeki katkısından samimi söyleyişlerine kadar açıklamalar yapan Efe, açıklamalarını Yunus Emre’den şiirlerle süsledi. Yeni kuşakların yetişmesinde görev alan / alacak öğretmenlerin Yunus’un duygu ve düşüncelerini yeterince sindirmiş, bir zamanlar onun Anadolu’yu dolaşırken olduğu gibi “yüreği aşkla dolu bir gönül elçisi” olarak insanlarımıza eğitim vermeleri gerektiğini belirtti.

Günümüzde hiç de alışık olmadığımız anarşi, cinayet, aile içi şiddet, toplumsal bozulma ve buna benzer daha pek çok çöküntünün sebebinin millî ve manevî değerlerimizden uzaklaşmamız olduğunu söyleyen Efe, kaybettiğimiz değerlerimizin “Yunus sevgisi ve bilgisiyle” yeniden canlanacağını dile getirdi.