Dekanımız Prof.Dr. D. Duygu KILIÇ'ın  Proje Uzman olarak yer aldığı ve  TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim Okulları Matematik Yılı Özel Çağrısı kapsamında   Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hazırlanan “Fatih’in İzinde Matematik ve Teknoloji” adlı proje, başvurular arasından seçilen 40 proje içinde yer alarak destek almaya hak kazandı.

Proje yürütücüsü Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni  Ayşegül Celep Havuz’un olduğu ve Proje Uzmanı olarak Dekanımız Prof.Dr. D. Duygu KILIÇ ile Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerinden  Nursen YILMAZ ve Kadriye ZOBU’nun görev aldığı ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin eğitmen olarak yer alacakları proje, Haziran 2023’de Amasya’da gerçekleştirilecektir. Projeye Amasya Merkez Ortaokulları ile köy okullarında eğitim gören, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünde barınan ve mülteci durumunda olan 6 ve 7. sınıf öğrenciler katılabilecektir.

Prof.Dr. KILIÇ "Projede alanında uzman kişiler tarafından, disiplinler arası ilişkiler göz önüne alınarak, öğrencilerin yaşlarına uygun, ilgi ve merak uyandıracak şekilde matematik etkinlikleri hazırlanmıştır. Etkinlikler öğrencilerin kalıcı ve etkili öğrenmelerini sağlayacak, araştırma-sorgulama, bilimsel süreç becerileri ve grupla çalışma becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Öğrencilerimiz bilim insanları ile birlikte karşılıklı etkileşim içinde bulunacaklar ve matematiğin güler yüzü ile tanışmış olacaklardır. Öğrenciler bu etkinlikler sayesinde matematiğin hayatın her alanında olduğunu yaşamın bir parçası olduğunu birebir yaparak yaşayarak öğreneceklerdir." dedi.

Tübidak