Fizik Anasayfa

Fizik Bölümü, 2009-2010 eğitim-öğretim döneminde öğrenci almaya başlamıştır. Bölümümüzde, eğitim-öğretim, isteğe bağlı 1 yıl İngilizce Hazırlık Programı ve 4 yıl Lisans Programı ile yürütülmektedir. Öğrencilere, eğitimlerinin ilk iki yılında; Genel Fizik, Matematik, Kimya, Diferansiyel Denklemler, Elektronik ve Modern Fizik gibi fiziğin temel kavramlarını anlamlarına yardımcı olacak dersleri ve son iki yılında ise daha ileri fizik bilgilerini içeren Atom ve Molekül Fiziği, Elektromanyetizma, Katıhal Fiziği, Nükleer Fizik ve Kuantum Fiziği dersleri verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir. Programın gerektirdiği derslere ek olarak, öğrencilerimize seçmeli ders olanağı sağlayarak, ilgi alanlarını keşfetmek ve akademik kariyer dışında hedefleri olan öğrencileri mezun olduklarında gerekli donanıma sahip bireyler olarak görmek hedeflenmektedir. Fizik Bölümünü bitiren öğrencilerimiz "Fizikçi" ünvanı alarak mezun olurlar.

Bölümümüzde,belirli konularda uzmanlaşmak isteyen veya akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler için Tezli Yüksek lisans ve Doktora programları mevcuttur. Lisansüstü eğitim yapmak isteyen öğrenciler; Atom ve Molekül Fiziği, Katıhal Fiziği ve Nükleer Fizik alanlarında Tezli Yüksek lisans ve Doktora eğitimi alabilmektedir.

Fizik eğitimlerini Amasya Üniversitesinde sürdürmek isteyen tüm öğrencilerimizi bölümümüze bekliyor ve şimdiden hoş geldiniz diyorum.


Prof. Dr. Hasan TANAK

Bölüm Başkanı