Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı himayesinde hazırlanan ''Davranışsal Bağımlılıklar ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı(2019-2023)'' ve ''Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2018-2023)''çerçevesinde söz konusu eylem planları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından;
1. Teknoloji ve İnternetin Bilinçli, Güvenli ve Etkin Kullanımının Sağlanması, Aşırı ve Zararlı Kullanımının Önlenmesi
2. Kumar Bağımlılığını Önleme Çalışmalarının Yürütülmesi
3. Uyuşturucu İle Mücadele Konusunda Farkındalık Çalışmalarının Yapılması,
istenmektedir.

*Madde bağımlılığı; vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

*Teknoloji bağımlılığı; Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması, teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır.

*Kumar bağımlılığı; Ceza Kanunu’muzda, “Kazanç kastı ile oynanan kâr ve zararı baht ve talihe (şansa) bağlı bulunan oyun” olarak tarif edilen kumar isteyerek riske girme temelinde, kazanan ve kaybeden tarafların olduğu ve her iki tarafta da bir üretim işi olmaksızın servetin yeniden dağılımına verilen addır. Günümüzde hoşça vakit geçirme, eğlence ve dinlenme aracı olarak sunulan, şans ve bahis oyunlarını da içine alan yaygın bir yelpazeye sahiptir. Kumar, kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik çok büyük zararları olan bir bağımlılıktır.

   Sigara, alkol, kumar ve madde bağımlılığından kurtulmak, sinemada izlediğiniz dramatik öykülerde olduğu kadar zor değil. Medikal yöntemlerin yanı sıra bağımlılıktan kurtulma için alternatif yollar da bulunuyor. Bu yöntemlerde size en iyi şekilde yardımı yesilay.org.tr adresinden, alanında uzman kişilerden destek alarak atlatabilirsiniz.

    Covid-19 salgını nedeniyle biraraya gelemediğimiz bu süreçte; siz sevgili öğrencilerimize yönelik farkındalığı artırmak adına paylaşımlarımızı amasyafenedebiyatfakultesi instagram adresimizden yapmaktayız. Takipte kalınız.