AMASYA ÜNİVERSİTESİ’NİN İLK AKREDİTE OLAN BÖLÜMLERİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ’NDE

 

Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı (I. ve II. Öğretim) ve Matematik bölümleri ile 10 Mart 2020'de Dekan Prof. Dr. Dudu Duygu KILIÇ başkanlığında ilk toplantısı yapılan ve tam bir yıl sonra 10 Mart 2021’de Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’ne (FEDEK) öz değerlendirme raporları hazırlanarak başvurusu tamamlanan akreditasyon sürecinin son basamağında, 21 Aralık 2022 tarihinde FEDEK değerlendirme takımı tarafından yapılan değerlendirilmelerle ilgili bölümler 3 (üç) yıl süreyle akredite edilerek üniversitemize akreditasyon belgesi kazandırdı.

Akreditasyon başarısı için Dekan Prof. Dudu Duygu KILIÇ şu ifadelere yer verdi:

Akreditasyon; bir akreditasyon kuruluşu tarafından belirli bir alanda önceden belirlenmiş, akademik ve alana özgü standartların bir yükseköğretim programı tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence sürecini ifade etmektedir.  Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) takım başkanı Prof. Dr. Fatma KARİPÇİN, takım eş başkanı Prof. Dr. Talat ÖZPOZAN, takımı üyeleri Prof. Dr. Ali ÖZKURT, Ayşe KULA, Prof. Dr. İbrahim Çetin DERDİYOK, Prof. Dr. Hacer TOKYÜREK, Prof. Dr. Kenan İNAN, Prof. Dr. Nurettin GÜLMEZ  tarafından Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı (I. ve II. Öğretim) ve Matematik lisans programlarını 11-14 Haziran 2022 tarihlerinde dört gün boyunca gözlemlemiş ve değerlendirmeler yapmışlardır. Fakültemizde on ayrı standart altında yapılan inceleme sonucunda Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden memnuniyetle ayrılan FEDEK değerlendirme takımı “Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı (I. Ve II. Öğretim) lisans programlarımızın akreditasyon standartlarına uygunluğu tescilledi.

10 Mart 2020’de başladığımız bu süreçte her konuda tam desteğini gördüğümüz sayın Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman ELMACI hocamıza, rektör yardımcılarımıza,  genel sekreterimize, üniversitemizin ilgili daire başkanlıklarına, kalite birimimize, dekan yardımcılarımıza,  fakülte sekreterimize,  bölümlerimizin bu süreçte moral ve motivasyonunu sağlayan takım ruhu ile çalışan bölüm başkanlarımıza ve bölüm başkan yardımcılarımıza, bıkmadan usanmadan çalışan akreditasyon kurullarımıza,  fakültemizi sahiplenip samimiyet ile canla başla çalışan bölüm hocalarımıza, bir çok yükü çeken araştırma görevlilerimize, değerli katkılarından dolayı hem fakültemizin hem bölümlerimizin iç ve dış paydaşlarına, akreditasyon kurullarında yer alan öğrencilerimize, idari ve yardımcı hizmetler personelimize çok teşekkür ederim. Temel gayemiz öğrencilerimiz için eğitimde kaliteyi yakalayarak devamlılığını ve sürekli iyileştirilmesini sağlamaktır. Hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

FEDEK tarafından değerlendirilen lisans programların listesini ve akreditasyon belgelerinin sürelerini görmek için, TIKLAYINIZ