Abdizade Hüseyin Hüsameddin Yasar tarafından kaleme alınan Amasya Tarihi kitabı Amasya Üniversitesi ve Amasya Belediye Başkanlığı işbirliği ile yeniden gün ışığına çıkarıldı. Belediye Şehzade Salonu’nda düzenlenen eserin tanıtım toplantısına, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Garnizon Komutanı Mehmet Fatih Ören, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, il protokolü, siyasi parti temsilcileri ile Amasyalılar yoğun bir katılım sağladı. Günün anlamına bianen MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz bir konuşma yaptı.

Şehrin tarihinin bilinmesi için öncelikle şehrin hafızasına dokunulması gerektiğini belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;

“Bugün farklı bir konuyla baş başayız. Bugün ki olay bir ilmi olay, bir hafıza olayı. Amasya bugün bir hafızasıyla tanışıyor, hafızasıyla buluşuyor. Hititler döneminden başlayıp Cumhuriyet dönemine kadar gelen sürecin incelendiği bu eserin Türkçeleştirilmesi için çok arkadaşımız niyet etmiş fakat nasip olmamış. Kitabın daha önce 4 cildi Türkçeleştirilmiş, fakat tamamının yapılamadığı tespit edildi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kitaptan bir bölümü istetmişti, hemen bir çalışma yaparak hazırladık bunun eski Türkçesi ve yeni Türkçesi istenmişti. Bu kitaba göz nuru dökenler, emek verenler, yüreğini verenler var. Biz sadece onların hizmet noktasında bulunduk. Onun için bu kardeşlerimize saygıya nazaran biz “İlim kapılarında gezdim durdum eyledim ilim talep, dediler ki illa edep, illa edep, illa da adab onun için bizim kitabı konuşacak ilmimiz müsait değil. Kitabı hazırlayan arkadaşlarımız gerekli bilgilendirmeyi yapacaklar. Böyle güzel bir günde katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Amasya, 14 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin, kültürün, eğitimin harmanlandığı medeniyetler ve şehzadeler şehridir. Hüseyin Hüsâmeddîn Yasar hayatını işte bu medeniyetler şehri Amasya’ya vakfetmiştir. Hüseyin Hüsâmeddîn Yasar tarafından hazırlanan ‘Amasya Tarihi’ yaklaşık yüz yıldır akademik bir çalışmayla tam metin olarak yayımlanmayı beklemekteydi. Hüseyin Hüsâmeddîn Yasar’ın hazırladığı Amasya Tarihi, Amasya Üniversitemiz ile Amasya Belediyemizin gayretli çalışmaları sayesinde bütün ciltleri ile tam metin olarak ilim âlemine sunulmuştur.

Editör kurulunun yaklaşık bir yıl süren titiz çalışmasının ardından, 12 ciltten oluşan bu eser, araştırmacıların ve Amasya tarihi meraklılarının dikkatine sunulmuştur. Böyle bir eserin gün yüzüne çıkmasında emeği geçen başta Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı olmak üzere, Amasya Belediyesi çalışanlarına, editörlerimiz ve çalışmada emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ederim. Amasya ve Anadolu tarihine ışık tutan bu nadide çalışmaya Amasya Üniversitesi olarak katkı sunmuş olmak bizleri onurlandırmıştır. Kitabın akademik dünyamıza ve Amasya üzerine araştırmalar yapacak bilim insanlarına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Kültürüyle tarihiyle ve coğrafyasıyla roller oynayan tarihi kent merkezlerinin olduğunu söyleyen Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyor, böyle anlamlı bir günde şehrimizin tarihinin tekrar gün ışığına çıkartıldığı bu programda olmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Köklü bir tarihin nesli olarak geleceğimizi görmek, geçmişimizi anlamak için nereden gelip, nereye gittiğimizi bilmemiz için tarihimizi de bilmemiz gerekiyor. O bakımdan tarihi olmayan milletlerin kökü, kültürü ve geleceği olmaz. Tabii ki tarihimizi çok iyi bileceğiz. Anadolu'da kadim şehirler vardır, marka şehirler vardır. Kültürüyle tarihiyle ve bu coğrafyada oynadığı rollerle tarihi kent merkezleri vardır. İşte bunlardan bir tanesi de sınırları içinde yaşamaktan benim de mutlu olduğum Amasya ilimizdir. Amasya ilimiz 8500 yıllık tarihinde, Anadolu'ya yön vermiş, Hititlerden, İlhanlılar’a, Danişmendlilerden, Selçuklular’a ve tabi ki Osmanlı Devleti'nin önemli bir merkezi konumundadır. Osmanlı’da 33 padişahın şehzadeler tarihinde 7 şehzade Amasya'dan Osmanlı tahtına geçmiştir. Cumhuriyetin doğum belgesinin yazıldığı şehirdir ki bağımsızlık fikri Amasya'dan ilan edilmiş, haykırılmıştır. O bakımdan Amasya’da kültür tabi ki köklü olur, Amasya’da ilim tabi ki köklü olur, Amasya’da tarih tabi ki köklü olur. Adeti, göreneği tabi ki farklı olur. İnsanlarımızın nasıl yaşadığı, hayata nasıl baktığını tabi ki söylememiz gerekir.

Bunu da tabi ki tarih kitaplarından görüyoruz. Bu eserin günümüz Türkçe’sine çevrilip basılması İçin daha önce de bir teşebbüs olmuş fakat bu teşebbüs çok başarılı olamamış. Amasya tarihi ile ilgili bulgularımız var elbette ama bizim de bunları köklendirmeye ihtiyacımız var. Bu bakımdan bu çalışmayı bizler de çok önemsiyoruz. Bu eserin, hem bizlerle, hem vatandaşlarımızla hem de tarih okurlarıyla buluşturulmasının çok önemli olduğunu ifade etmek isterim. Bu çalışmaların yapılmasında emek veren, göz nuru döken, alın teri döken başta Belediye Başkanımız olmak üzere rektör hocamıza, akademisyen arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından "Amasya Tarihi" isimli eserin editörleri tarafından tanıtım paneli gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu'nun yapmış olduğu panelde, Doç. Dr. Recep Orhan Özel ve Doç. Dr. Songül Keçeci Kurt değerli bilgileri dinleyicilerle paylaştılar. Tanıtım toplantısı eserde emeği geçenlere verilen ödüllerin ardından son buldu.

Esere Amasya Belediyesi web sayfasında yer alan e-kitap sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Img _1422_849x 566 (1)

Img _1309

Img _1329

Img _1345

Img _1358

 

 Img _1365

Img _1379 (1)

Img _1411

Img _1471