Tarih Bölümü İlk Mezunlarını Verdi

Fen Edebiyat Fakültesi mezuniyet töreni Tarih ve Matematik bölümlerinden mezun olan öğrencilerimizin katılımıyla  coşku içinde gerçekleştirildi. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; okul protokolü, akademik ve idari personel ve öğrenciler ile aileleri katıldı.

fen1

Mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan Keziban Sezer; ‘’Üniversitemize ilk kayıt olduğumuzda sıradan bir lise mezunuyduk ve bizleri akranlarımızdan ayıracak herhangi bir niteliğe ve donanıma sahip değildik Üniversitemiz dört yıllık öğrenim sürecinde gerek dersler gerekse akademik ve sosyal etkinliklerle bizlere bir tarihçi veya bir matematikçi olarak ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü bilgi, donanım ve niteliği kazandırdı. Yeteneklerimizi geliştirdik, kendimizi keşfettik ve hayata hazırlanma sürecinin son aşamasına geldik. Bundan sonra sahip olduğumuz akademik bilgiyi, evrensel değerleri, sosyal sorumlulukları hayatımız boyunca uygulayacak, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda çağdaş, üretken, vatansever gençler yetiştirmek üzere memleketin dört bir yanına dağılacağız. Bu noktaya gelmemizde desteğini esirgemeyen ailelerimize, özverili ve fedakâr çalışmalarıyla katkıda bulunan üniversite yönetimimiz ve hocalarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.'' cümleleriyle duygularını ifade etti.

fen2

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekilimiz Prof. Dr. Kemal Polat yaptığı konuşmada; ‘’Bir milleti ayakta tutan üç unsur vardır: Din, dil, tarih. Tarih bir milletin hafızasıdır. Tarihinden haberdar olmayan, tarihi olaylardan ders almayan milletler de geleceğini tesis edemez. Matematik de bilimlerin dilidir. Dolayısıyla matematik olmadan diğer bilimlerin yapılması pek mümkün değildir. Değerli arkadaşlar önce kendi değerinizi bilin kendinizle barışık olun bu memleketin çocuklarına tarihi, matematiği sevdirin, yolunuz bahtınız açık olsun.’’ dedi.

Mezuniyetin hayata atılırken güzel bir başlangıç olmasını dileyen Rektör Orbay; gençlerden kendilerini iyi yetiştirmelerini, vatana millete karşı sorumluluklarını unutmamalarını istedi. Donanımlı olan gençlerin bir an önce hayata atılacağını kaydeden Orbay; onlardan hangi işi yaparlarsa yapsınlar en iyi şekilde yapmalarını; Anayasamızda sınırları çizilen hukuk devleti çizgisinden hiçbir zaman ayrılmamalarını ve her zaman Atatürk ilke ve inkılaplarına ve Atatürk milliyetçiliğine sahip çıkmalarını istedi.

fen3

Mezuniyet programı fakülte genelinde dereceye giren öğrencilere ödüllerini verilmesiyle devam etti. Fakülte birincisi Tarih Bölümünden Keziban Sezer, fakülte ikincisi Matematik Bölümünden İrfan Soydan, fakülte üçüncüsü Tarih Bölümünden Nazmiye Gül Kantaroğlu oldu.

fen5

Törenler programlar bazında dereceye girenlere başarı belgeleri ve çeşitli ödüllerin verilmesi, kep töreni ve yemek ikramının ardından son buldu.

Tarih Bölümü İlk Mezunlarını Verdi

Tarih Bölümünün ilk mezunlarını vermesi dolayısıyla İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda ailelerin de katılımıyla bir program düzenlendi. Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Polat’ın da katıldığı programda bölümünün ilk mezunlarına geçici diplomaları törenle verildi.

Tarih bölümünün ilk mezunlarını vermesi bağlamında kurumsallaşmak ve gelenekselleşmek adına töreni düzenlediklerini kaydeden Prof. Dr. Kemal Polat; eğitimin bir araç olduğunu asıl amacın milletimize, devletimize, bizi biz yapan tarihi değerlere, insanlığa hizmet etmek olduğunu söyledi. Gençlerden bu amacın her zaman bilincinde olmalarını isteyen Polat; ‘’Değerli Gençler, mesleğinizi yaparken kendinize her zaman güvenin; Bir meseleye samimiyetle, iyi niyetle yaklaşırsanız ve planlı programlı olursanız başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Asla ben merkezci olmayın. Kendinize, ailenize, çevrenize saygılı olun; kendinizle barışık olun. Hayatta yapmayacağınız sözü vermeyin verdiğiniz; sözü de tutun, bunu da yaparken insanlara şefkatle yaklaşın, asla zalim olmayın. Öğrencilerimizin yetişmesine gelişmesine emeği olan tüm bölüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Sizleri hayat yoluna gönderirken yolunuz bahtınız açık olsun.‘’ ifadelerini kullandı. Program müzik eşliğinde devam etti.

tarih1